Stüdyo Daire İçin Dekorasyon Önerileri

Yalnız yaşayanlar için ideal bir seçim olmalarının yanında çoğu zaman iş dekorasyona geldiğinde zorluk çıkaran stüdyo daireleri, birkaç basit adımla daha kullanışlı ve efektif hale getirmek mümkün. Bu yazımızda yer verdiğimiz stüdyo daire dekorasyonu fikirlerini inceleyerek siz de dairenizi daha iyi şekilde kullanabilmenizi ve dezavantajları avantaja dönüştürebilmenizi sağlayacak ipuçlarını yakalayabilirsiniz. 

Fonksiyonel Mobilyalar Tercih Edin

Madem kullanabileceğiniz dar bir alanınız var, öyleyse mobilya seçimlerinizde fonksiyonel ürünler tercih ederek aynı anda birden fazla işlevi yerine getiren kurtarıcılara sahip olabilirsiniz!

Bunlar açıldığında yatak olabilen bir koltuk, başlık veya baza kısmı dolap görevi gören bir yatak ya da aşağı indirildiğinde yemek masası olabilen duvara monte edilmiş bir kitaplık olabilir. Bunun için yapmanız gereken tek şey dairenizin yapısına ve ihtiyaçlarınıza göre sahip olduğunuz alanı en iyi şekilde nasıl değerlendirebileceğinizi belirlemek. Aynı anda hem kütüphane hem çalışma masası, hem puf hem sehpa olabilecek mobilyalarla kendiniz için daha özgür bir stüdyo daire dekorasyonu yapabilirsiniz!

 Dairenizi Bölmelere Ayırın

Dairenizin küçük olması, tek bir odadan oluşması gerektiği anlamına gelmiyor. Birkaç ufak dokunuşla evinizi, sanki birbirinden bağımsız odalara sahipmiş hissi yaratacak şekilde bölmelere ayırabilirsiniz!

Stüdyo daire dekorasyonu yaparken ahşap çitler, boydan boya cam veya aynalar, sürgülü kapılar, perdeler ve daha pek çok materyalden faydalanarak yatak odanızla mutfağınızı ve oturma alanınızı rahatlıkla bölebilirsiniz. Eğer panel şeklinde değil de daha dekoratif ve işlevsel çözümler istiyorsanız; oturma alanınızı mutfağınızdaki yemek masanızla, yatak odanızı ise diğer alanlardan kitaplık ya da çeşitli raf sistemleriyle ayırabilirsiniz.

 Dekorasyonda Açık Renklere Yer Verin

Sadece küçük değil büyük alanlar için de büyük öneme sahip olan açık renk kullanımı, stüdyo daire dekorasyonu yaparken de en büyük yardımcılarınızdan biri olacak.

Yansıtıcı özellikleri ve ışık gördüğünde ferahlık yaratan yapılarıyla ortamın olduğundan çok daha geniş bir görünüm kazanmasını sağlayan beyaz, gri, krem gibi renkler; dairenizin her alanına yayılmalı. Stüdyo daire dekorasyonunuzu oluştururken duvar renginden mobilyalara, aksesuarlardan perde ve halı seçimlerine kadar tüm detaylara; en fazla üç farklı tonda yer vermelisiniz. Böylece evinizin küçük ve kasvetli havasını dağıtarak kendinize daha enerjik bir yaşam alanı sağlayabilirsiniz. 

Depolama İçin Raf ve Duvar Dolabı Kullanın

Kıyafetlerin, günlük kullanıma dahil olan ya da gerektiğinde ortaya çıkarılan eşyaların nerede depolanacağı; küçük alanlarda ve dolayısıyla stüdyo daire dekorasyonu yaparken de, karşılaşılan en büyük sorunlardan biridir.

Bunu aşmak için uygulanabilecek en basit çözüm, duvarlardan faydalanmaktır. Zeminden tavana kadar ulaşan geniş bir alana monte edilecek raf sistemleri veya dolaplarla hem zeminde durması gereken mobilyalara yer açmak hem de ferah bir hareket alanı yaratmak mümkün! Tozlanmasını veya görünmesini istemediğiniz eşyalarınızı kapaklı dolaplarda, geri kalan tüm eşya ve aksesuarlarınızı açık raflarda muhafaza ederek sadece önemli bir sorunu ortadan kaldırmakla kalmayıp stüdyo dairenize dekoratif bir şıklık da kazandırmış olacaksınız!

 

Bir cevap yazın

Yardım Al
1