Yaz Bahçesi Tasarım Önerileri

Yaz Bahçesi Tasarım Önerileri

Yaz sıcaklarını çekilebilir kılan yegâne yaşam alanları olan bahçeler için yeni dekorasyonlar keşfetmenin zamanı geldi! İster bahçenize yepyeni bir görünüm kazandırmak ister küçük dokunuşlarla dikkat çekici değişimler yapmak için yararlanabileceğiniz bahçe dekorasyonu önerilerimiz, bu yazımızda sizleri bekliyor!

 

 

Rattan Masa Takımları Kullanın

Mobilyasız bahçe dekorasyonu düşünülemez… Sadece yaz aylarında konforunuzu değil dış mekân şıklığını da tamamlayacak olan mobilyalar, bahçe keyfini sonuna kadar çıkarmanızı sağlayacak detaylardan…

 

Peki bahçede nasıl bir mobilya tercih edilmeli? Bizim önerimiz doğallığı, salaşlığı ve retro görünümüyle bahçenizin bir parçasıymış izlenimi yaratacak rattan masa takımları kullanmak. Rengarenk minderlerle süslediğiniz rattan sandalyelere eklenen üzerine cam plaka yerleştirilerek kullanışlılığı artırılmış rattan masalarla bahçeniz, yaz boyunca ayrılmayacağınız yaşam alanı olacak!

 

 

Sarmaşıklar ve Palmiyelerle Donatın

Bahçe dekorasyonunda bahçeyi bahçe yapan şey tabi ki bitkilerdir. Peki evinizde küçük bir botanik bahçesi yaratmaya ne dersiniz?

 

Kolay yetiştirilebilen saksı çiçekleri ortamın rengine katkı sağlarken uzayıp giden sarmaşıklar ve palmiyeler de bahçenizde kendinizi bir ormanın içindeymiş gibi hissettirebilir! Hızlı büyüyen yapısılarıyla kısa sürede evinizin bahçenizle bağlantısı olan dış cephesini ya da bahçe duvarlarını saracak sarmaşıklar, bahçenizin köşelerine yerleştireceğiniz palmiyelerle mükemmel bir ikili oluşturabilir!

 

 

Fener ve Gaz Lambalarıyla Işıklandırın

Bahçelerin doğallığına savaş açan LED ışıklar yerine sizlere romantikliğin ve loşluğun sırrını sunuyoruz: fener ve gaz lambaları!

 

Hem bahçe dekorasyonuna şık bir dokunuş olacak hem de ortama rüstik bir görünüm katacak fenerleri mumlarla aydınlatarak elektrikten tasarruf eden dekoratif bir aydınlatma elde edebilirsiniz. Eğer mumlarla uğraşmak istemezseniz gaz lambası da pratik bir kullanım sağlayan bir aydınlatma tercihi. Zeminde, masa üzerinde, duvara asarak değerlendirebileceğiniz gaz lambalarıyla bahçenize kendine has bir hava katmanız mümkün.

 

 

Zemini Taş ya da Ahşapla Süsleyin

Zemin, bahçenin konforunu önemli ölçüde etkileyen faktörlerden biridir. Örneğin eğer bahçeniz toprak zemin üzerindeyse sivri uçlu masa ve sandalye ayakları toprağa batabilir ve bu da rahatsız bir kullanıma sebep olur.

 

Tek başına taş zemin üzerine inşa edilen bahçeler de beton görünümü yaratarak estetiği bozabilir. Uygulayabileceğiniz en basit çözüm bahçenizin bir kısmını toprak olarak bırakıp bir kısmını ahşap veya taşlarla daha kullanışlı hale getirmek! Böylece bahçe dekorasyonunuzda ezilmeyen, bozulmayan bir ahşap üzerine mobilyalarınızı yerleştirebilir; taşları da toprak zemin üzerinde aralıklı şekilde dizerek basamak olarak kullanabilirsiniz.

 

 

İşlevsiz Eşyalardan Dekoratif Saksılar Yapın

Bozulduğu ya da eskidiği için kullanmadığınız ama çöpe atmaya da kıyamadığınız sayısız eşyayı saksı olarak değerlendirebileceğinizi hiç düşündünüz mü? Bu delik bir su kovası, paslanmış bir demlik, kırık bir ekmek kutusu, çatlak bir bira fıçısı hatta eskimiş bir çizme bile olabilir!

 

Bitkiye verilen suyun akıp gidebileceği herhangi bir delik olduğu sürece saksıda yetiştirilebilecek küçük veya büyük çaplı tüm bitkiler için kullanmadığınız her eşyayı saksı görevinde kullanabilirsiniz. Bahçenizin her alanına yerleştirebileceğiniz rengarenk ve marjinal saksılarla bahçe dekorasyonu yaratıcılığında çığır açabilirsiniz!

Bir cevap yazın

Yardım Al
1